Візит до Неврологічного реабілітаційного центру для дітей та молоді «HELIOS»Візит

співробітників ДЗ «Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ України» до

Неврологічного реабілітаційного центру для дітей та молоді «HELIOS»

(м. Бранденбург, Німеччина)

(31.01.-02.02.2018р.)

На початку лютого 2018 року група фахівців з України мала можливість відвідати Неврологічний реабілітаційний центр для дітей та молоді «HELIOS» (м. Бранденбург, Німеччина) з метою обміну досвідом роботи. У 2017 році він визнаний найкращим реабілітаційним центром Німеччини.

До складу групи увійшли співробітники державного закладу «Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ України»: директор Центру Мартинюк В.Ю., заступник директора з організаційно-методичної роботи, лікар дитячий невролог Назар О.В., фізичний терапевт Кривохатько Ірина.

Неврологічний реабілітаційний центр для дітей та молоді «HELIOS» (м. Бранденбург, Німеччина) є стаціонарним реабілітаційний центр, де діти не лише проходять реабілітацію, але й мають можливість жити і харчуватися безпосередньо в клініці разом з батьками. Показаннями для реабілітації в Центрі є різні захворювання нервової системи, в тому числі і прогресуючі. Центр забезпечує реабілітацію дітей з різними функціональними можливостями, в тому числі пацієнтів, які в Україні відносяться до групи паліативних.

Для дітей з найближчих населених пунктів реабілітація може проводитися амбулаторно. В більшості випадків лікування починається переважно після виписки пацієнта з лікарні невідкладної допомоги. Центр працює в трьох основних напрямках: терапевтичний догляд для важкохворих дітей; реабілітаційна допомога; професійна підготовка для молоді.

Перш за все хочеться відмітити, що основними напрямками реабілітації є : фізична терапія, ерготерапія та заняття з логопедом. В клініці працює 15 лікарів, 24 фізичних терапевта, 10 ерготерапевтів, 10 логопедів, 6 психологів, арт-терапевт, соціальні педагоги. Основна мета на будь якому етапі реабілітації – відновлення комунікативних навичок та мотивації дитини, незалежно від того, з яким фахівцем дитина займається.

Для тяжких пацієнтів використовується принцип терапевтичного догляду: всі палати для ранньої реабілітації обладнані засобами для моніторингу серцево-судинної системи, дихальної системи, насиченням крові киснем. Основна мета на цьому етапі: запобігання ускладнень, стабілізація стабільного стану пацієнтів, відновлення рухових та когнітивних функцій, особливо комунікаційних, підбір обладнання для забезпечення проведення ШВЛ в амбулаторних умовах, аспіраторів, та інших.

Фізичний терапевт володіє наступними методиками реабілітації: Войта-терапія; Бобат-терапія; лікувальна фізкультура; спортивні заняття; ергометричні тренування; заняття на тренажерах; методика Падаван; кондуктивна педагогіки Петьо, мануальна терапія; краніосакральна терапія; плавання; йога; терапевтичне скалолазання; масаж; кінезіотейпування; накладання гарячих компресів. Також проводяться групові заняття в спортивному залі, де дітей вчать користуватися візочком, діти грають в волейбол, баскетбол. Фізичний терапевт під час лікування використовує декілька методів фізичної терапії в залежності від потреб пацієнта.

З метою формування комунікативних навичок та мотивації в Центрі існують такі методи реабілітації як заняття з логопедом, музична терапія, арт –терапія, пет-терапія (кролики, собаки та ін.). Психолог разом з батьками протягом всього курсу проводить оцінку соціальної адаптації дитини.

До основних задач логопеда в Центрі відносяться: а. відновлення функції ковтання. б. формування комунікативних навичок. З метою оцінки функції ковтання логопеди проводять ендоскопічну діагностику порушення ковтання, що дозволяє сформувати разом з ерготерапевтами подальшу реабілітаційну програму щодо відновлення цієї функції.

Діти, які тривало перебувають в Центрі, мають можливість продовжити навчання в школі, яка знаходиться в Центрі.

На жаль в Україні проблема забезпечення дитячих реабілітаційних центрів фізичними реабілітологами, ерготерапевтами з відповідними знаннями стоїть дуже гостро. Адже підходи в реабілітації дітей суттєво відрізняються від реабілітації дорослих, так як фахівці, які працюють з дітьми, повинні знати особливості розвитку дітей різних вікових груп, основи дитячої неврології, психології та педагогіки.

Щиро дякуємо адміністрації Неврологічного реабілітаційного центру для дітей та молоді «HELIOS» (м. Бранденбург, Німеччина) в особі директора доктору Мартіну Кьоллеру за можливість ознайомитись з роботою сучасного центру реабілітації та двотижневого стажування фізичного терапевта ДЗ «Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ України»

Сподіваємося на подальшу співпрацю щодо підготовки українських фахівців для роботи в дитячих реабілітаційних центрах країни.

Підготовила Оксана Назар

Усі фото захододу доступні за посиланнямІнші події