Впровадження міжнародної класифікації (МКФ)

міністерство охорони здоров

Імплементації Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я

Міністерство охорони здоров’я України ініціювало впровадження Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ) в українську реабілітацію, що потребує тісної взаємодії з Міністерством соціальної політики України та Міністерством освіти та науки України.

Відповідно до наказу МОЗ України №441 від 14.04.2017р. про створення робочої групи з питань міжвідомчої координації процесу імплементації Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ) 12 травня 2017 року було проведене перше засідання. В засіданні взяли участь заступник Міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції Сивак О.В., директор Школи реабілітаційної медицини ВНЗ «Український католицький університет», Головний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Фізіотерапія. Медична реабілітація» Голик В.А., Народний депутат України Корчинська О.А., Головний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Дитяча неврологія», директор ДЗ «Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ України» Мартинюк В.Ю., представники Міністерства оборони України, Міністерства освіти і науки, Міністерства соціальної політики, Національної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, Урядовий уповноважений з прав інвалідів, Уповноважний Президента України з питань реабілітації учасників АТО, та інші.

На засіданні було запропоновано також впроваджувати Міжнародну класифікацію функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я дітей і підлітків з метою надання найбільш повного комплексу реабілітаційної допомоги дитині з обмеженням життєдіяльності.

Адже перші двадцять років життя людини характеризуються швидким ростом і розвитком організму. МКФ-ДП дає можливість точно описати стан здоров'я на різних вікових етапах у дітей з різним ступенем порушення функціонування. Коди класифікації представляють функції і структури організму, характеристики активності і участі, а також фактори навколишнього середовища, що впливають на здоров'я і життєдіяльність дітей і підлітків.

МКФ-ДП забезпечує універсальну мову для опису здоров'я, функціонування, їх порушень у різні вікові періоди та допоможе клініцистам, педагогам, дослідникам, адміністраторам, політикам і батькам виявити потреби дітей і підлітків в області охорони здоров'я і освіти.

Ознайомитися з МКФ-ДП можна на сайті ВООЗ та на сайті ДЗ «Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ України» (childneuro.gov.ua)

РІШЕННЯ
наради робочої групи з питань міжвідомчої координації процесу
імплементації Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я

Під головуванням Заступника Міністра охорони здоров`я України з питань європейської інтеграції Оксани Сивак на виконання Окремого доручення в.о. Міністра охорони здоров’я д-ра Уляни Супрун від 15.12.2016 №183 у нараді прийняли участь члени робочої групи, створеної відповідно до Наказу МОЗ України від 14.04.2017 №441.

З метою забезпечення виконання Указу Президента України від 25.08.2015 №501/2015 «Про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини», зокрема Стратегічного напряму «Забезпечення права на охорону здоров'я»: «…приведено у відповідність із Міжнародною класифікацією функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров'я критерії встановлення інвалідності та отримання реабілітаційних засобів і послуг людьми з інвалідністю», розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 590-р «Про затвердження плану заходів з виконання у 2016 році Загальнодержавної програми "Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини" на період до 2016 року», зокрема завдання 4, пункт 1) «Розроблення плану заходів щодо приведення критеріїв установлення інвалідності та отримання реабілітаційних засобів і послуг для дітей з інвалідністю у відповідність з Міжнародною класифікацією функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я» та рекомендацій Оцінкової Місії ВООЗ з стану системи реабілітації в Україні та Європейської Секції та Ради Фізичної та реабілітаційної медицини (ЄСР ФРМ) з метою подальшого розвитку реабілітаційної служби в Україні,

Вирішили:

1. Відділу з питань міжнародної діяльності та Євроінтеграції:

  • 1.1. організувати за підтримки Офісу ВООЗ в Україні тренінги із залученням експертів ВООЗ: «Введення до МКФ» (один тренінг тривалістю 2,5 дні для 50 осіб) та «Використання МКФ в оцінки обмежень життєдіяльності та звітуванні про реабілітаційні послуги» (два тренінги тривалістю 2,5 дні для 25 осіб);
  • 1.2. долучити до вищезазначених тренінгів представників центральних органів виконавчої влади, вищих навчальних закладів, представників усіх регіонів України та інших представників, які персонально будуть займатися практичним впровадженням Міжнародної класифікації функціонування до нових навчальних програм, нових форм статистичної звітності, нових принципів нормативно-правової документації з питань реабілітації (відповідно до додатку).

Термін: до 15 липня 2017 р

2. Медичному департаменту, Управлінню правового забезпечення, НДІ реабілітаційного спрямування:

Забезпечити адаптацію з урахуванням національних та культурних характеристик України, та перекладу на українську мову інструментів збору даних реабілітаційної спрямованості, базованих на Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (доменні набори для подальшого використання в державній статистичній звітності закладів охорони здоров’я загального та реабілітаційного профілю відповідно до методології, рекомендованої Європейською Секцією та Радою з Фізичної та Реабілітаційної Медицини).

Термін: до 01 серпня 2017 р.

3. Міністерству охорони здоров’я України (ДП «Центр медичної статистики МОЗ України», Медичному департаменту), Міністерству соціальної політики України (підрозділ статистики):

  • 3.1. Розробити форми статистичної звітності з питань кадрового забезпечення з урахуванням введення нових реабілітаційних професій та посад в закладах охорони здоров'я: “лікар фізичної та реабілітаційної медицини”, “фізичний терапевт” та “ерготерапевт” та офіційного існування в закладах охорони здоров'я професіоналів з вищою немедичною освітою;
  • 3.2. Розробити та впровадити форми державної статистичної звітності з питань реабілітації на базі доменних наборів Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я для закладів охорони здоров’я загального профілю (7 доменів) та реабілітаційних закладів (30 доменів).

Термін: до 01 вересня 2017 р.

4. Відділу освіти та науки, Медичному департаменту:

  • 4.1. Забезпечити імплементацію МКФ до нових навчальних програм для лікарів фізичної та реабілітаційної медицини
  • 4.2. Створити навчальні модулі з МКФ та інтегрувати до навчальних програм студентів медичних вищих навчальних закладів вишів, лікарів-інтернів, сімейних лікарів

Термін: до 01 вересня 2017 р.

5. Медичному департаменту, Управлінню правового забезпечення, НДІ реабілітаційного спрямування:

Підготувати проект змін до Постанови Кабінету міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи» та підпорядкованих нормативних актів Міністерства охорони здоров’я України в частині впровадження методології кількісного визначення обмежень життєдіяльності у відповідності до Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я.

Термін: до 01 вересня 2017 р.

Додатки

Додаток до проекту резолюції за посиланням : https://drive.google.com/open?id=0B2VZfYBQDOBNeUVFQWZYOGFJOWMІнші події